
Kdo maže, ten jede
Na všechny otázky vám rádi odpovíme, ale pěkně popořadě.
Kdo není z oboru, tak asi pojem molykote nebude vůbec znát. I pro mě to byla ještě nedávno španělská vesnice, proto se vypravíme na průzkum za tímto pojmem.
Původně se jednalo o téměř neznámou rudu, kterou objevil dílem štěstěny, dílem náhody v roce 1744 Johann Alexander Cramer, který o ní psal ve svých publikacích. Tato ruda se podobala olovu, galenitu a grafitu, a tak byly tyto nerosty označeny řeckým výrazem „molybdos“, což znamená „podobající se olovu“.
Po jejích dalších stopách nebojácně kráčel švédský vědec Carl Wilhelm Scheele, který se postaral v roce 1778 o objev molybdenitu, který dokázal přeměnit v bílý prášek pomocí ohřívání. Na jeho doporučení pak další švédský chemik Peter Jacob Hjelm v roce 1782 úspěšně tento kov separoval a pojmenoval jej „molybden“.
Tehdy šlo o velmi raritní objevy, protože se tyto látky vyskytovaly jen v ryze přírodní podobě, až téměř o 100 let později se dal získat v komerčně zajímavějším množství. Nejprve se ruda používala jako náhrada wolframu pro zpevnění oceli. Samozřejmě na zlepšování a možnostech využití pracovali další vědci a konstruktéři, aby se dostali až k dnešní podobě využití.
Celosvětová premiéra je tady
Do světa maziv pronikla molykote v Americe v roce 1948.Její zázračné účinky pomáhaly tam, kde běžné přípravky naprosto selhávaly. Dokázala odolat extrémní zátěži, snášet vysoké i nízké teploty, zabránit nechtěnému tření nebo předejít nadměrnému opotřebení. Prostě velký zázrak na poli průmyslu. Kromě toho nabízela mazací schopnosti i ve vysoce prašném prostředí za přítomnosti brusných částic.
První výrobky se dostaly na trh v podobě prášku určené pro plastová ložiska, sintrovaná ložiska a mechanizmy uzávěrek ve fotoaparátech. Pak přišly pasty pro horké závity šroubů, hřídele s klínovými drážkami, tlakové fitinky a ložiska používaná v pecích. Kromě toho tu byl ještě tuk pro vysoce zatěžovaná ložiska nebo pojivo pro letadla.
Obchodní úspěchy proto na sebe nenechaly dlouho čekat. Tato značka neustále roste i dnes.